Bezpłatne badania krwi dla zdrowia nerek

Szanowni Państwo,

miło mi poinformować, że 6 października br. odbędą się bezpłatne badania krwi dla osób powyżej 45. roku życia, pozwalające wykryć schorzenia nerek we wczesnych stadiach. Badania są elementem ogólnopolskiej akcji dla zdrowia nerek NEFROTEST. Celem kampanii jest rozpowszechnianie wśród Polaków wiedzy na temat chorób układu moczowego oraz propagowanie profilaktyki chorób nerek.

Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca stacje dializ, oddziały i poradnie nefrologiczne w Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Tarnobrzegu. Akcja ta dwa razy gościła w Tarnobrzegu (ostatnio w 2013 roku, 22 edycja), a obecnie organizujemy 71 jej edycję. Od inauguracji akcji w 2010 roku, przebadaliśmy blisko 50 tysięcy osób. W Tarnobrzegu badania swoim patronatem objęli: ks. Krzysztof Nitkiewicz – Biskup Sandomierski, Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Jerzy Zbigniew Sudoł – Starosta Tarnobrzeski, Dariusz Bożek – Prezydent Miasta Tarnobrzega oraz Wiktor Stasiak, Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego. Patronat naukowy nad kampanią w całej Polsce przyjął prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Natomiast wsparcia dla akcji na terenie Tarnobrzega udzielił prof. dr hab. n.med. Jacek Rysz – Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

W niedzielę, 6 października (w godzinach od 8.00 – 16.00), zapraszamy na bezpłatne testy wykrywające wczesne stadia chorób nerek do Centrum Dializ Fresenius w Tarnobrzegu, ul. Szpitalna 1a (wejście od ulicy Targowej). Dla wygody pacjentów przeprowadzimy rejestrację chętnych na badania. Zapisy odbędą się 1 i 2 października (wtorek i środa) w godzinach od 10.00-15.00, pod numerami telefonów: 501 440 688 lub 501 440 668. Na badanie mogą zgłosić się wyłącznie osoby powyżej 45. roku życia. Testu nie trzeba wykonywać na czczo.

Zwracam się też z gorącą prośbą o wsparcie akcji bezpłatnego badania krwi poprzez rozpropagowanie jej w swoim otoczeniu. Głównym celem kampanii NEFROTEST jest przekonanie Polaków do przeprowadzania regularnych badań pod kątem chorób układu moczowego. Znaczna część z tych schorzeń, wykryta we wczesnym stadium, może być całkowicie uleczalna. Ponad 4 miliony osób w Polsce cierpi na przewlekłą chorobę nerek – większość z nich nie wie o swoim problemie. Pomóżmy naszym bliskim, sąsiadom i znajomym w zachowaniu zdrowia.

Z wyrazami szacunku,

dr n. med. Grzegorz Szpernal