Pracownia Histopatologii i Cytodiagnostyki

Zakład Patomorfologii jest pełnoprofilowanym zakładem diagnostycznym obejmującym diagnostykę histopatologiczną i cytodiagnostyczną. Wykonywane są również badania autopsyjne.

Organizatorem Pracowni Histopatologii w 1988 roku był dr Paweł Sokołowski. Pracownia zajmowała zaadoptowane pomieszczenie w suterenie budynku głównego „starego” szpitala. Od 1999 roku kierownikiem zakładu jest lek. med. Lucjan Sobol, specjalista patomorfolog. Począwszy od roku 2000 pomieszczenia Pracowni Histopatologii i Cytodiagnostyki zostały przeniesione do nowych pomieszczeń w obrębie nowego budynku a badania autopsyjne wykonywane są w nowym budynku prosektorium.

Podstawowym celem na który zorientowana jest nasza codzienna aktywność jest przede wszystkim jakość, jest bowiem oczywiste, że nie jest możliwe odpowiednie leczenie bez prawidłowej diagnozy.

W naszym zakładzie badamy:

  • wszystkie tkanki usunięte w drodze zabiegów medycznych;
  • płyny pochodzące z jam ciała;
  • aspiraty uzyskane drogą nakłuć grubo- i cienkoigłowych;
  • badania cytologiczne materiałów złuszczeniowych;
  • techniki specjalne (barwienia histochemiczne).

Wykonywane są badania biopsyjne dla naszego szpitala z zakresu ginekologii, gastroenterologii (oligobiopsje i materiały operacyjne), urologii, nefrologii, chirurgii dzieci, laryngologii, ortopedii oraz innych podmiotów medycznych (stomatologia, praktyki lekarskie z Tarnobrzega i okolic). Łącznie w Zakładzie wykonywanych jest przeciętnie ok. 8 tysięcy badań wycinków dla 2,5 – 3 tysięcy chorych.

Zakład Patomorfologii stale współpracuje z wieloma zakładami patomorfologii, konsultacje oraz badania immunohistochemiczne wykonywane są w Katedrze Patomorfologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pracownicy Zakładu wykonują biopsje aspiracyjne cienkoigłowe z wszelkich zmian palpacyjnych oraz pod kontrolą USG (tarczyca, sutek, węzły chłonne, wątroba), prowadzona jest cytodiagnostyka płynów, plwocin. Liczba badań cytodiagnostycznych wynosi przeciętnie 300 na rok.

Serdecznie zapraszamy wszystkie zakłady publiczne i niepubliczne służby zdrowia oraz gabinety prywatne do współpracy.

Pracownia Histopatologii i Cytodiagnostyki czynna jest od poniedziałku do piątku w godz.: 7.00 – 14.35.

Kierownik Zakładu: lek. med. Lucjan Sobol