Oddział Neonatologiczny

ODDZIAŁ NEONATOLOGII

Kierownik Oddziału: dr n.med. Justyna Domosud – specjalista w dziedzinie neonatologii

Z-ca Kierownika Oddziału: dr n.med. Sławomir Wątroba – specjalista w dziedzinie neonatologii

Pielęgniarka Koordynująca i Nadzorująca Pracę Innych Pielęgniarek: mgr piel. Zofia Kucwaj  specjalista pielęgniarstwa pediatrycznego

Lekarze Oddziału:

lek. med. Uliana Dubinina – w trakcie specjalizacji w dziedzinie neonatologii

lek. med. Wiesława Szematowicz-Mycek – specjalista w dziedzinie neonatologii i pediatrii

Telefony:

Kierownik Oddziału: 15-812-34-10

Gabinet Lekarski: 15-812-34-10

Pielęgniarka Koordynująca i Nadzorująca Pracę Innych Pielęgniarek: 15-812-34-12

Dyżurka Pielęgniarek i Położnych: 15-812-34-11

Sekretariat Oddziału: 15-812-34-12

e-mail: noworodki2@szpitaltbg.pl

Nasz Oddział  – Oddział Neonatologii w Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu posiada II stopień referencyjny w ogólnopolskim Programie Trójstopniowej Opieki Perinatalnej. W Oddziale sprawujemy opiekę nad noworodkami donoszonymi oraz wcześniakami urodzonymi po 32 tygodniu ciąży. Zgodnie z zaleceniem Programu Poprawy Opieki Perinatalnej oddział funkcjonuje w systemie “rooming-in” (8 łóżeczek noworodkowych w salach jedno i dwuosobowych razem z matkami).

Oddział Neonatologii zapewnia:

– opiekę nad zdrowym noworodkiem w systemie rooming-in,

– opiekę nad dziećmi urodzonymi po ukończeniu 32 tygodnia ciąży (z masą urodzeniową powyżej 1500 g), zwłaszcza w stanach ciężkich wymagających szczególnej opieki.

Oddział Neonatologii posiada:

– 2 stanowiska do intensywnej terapii,

– 1 stanowisko opieki ciągłej,

– 1 stanowisko do opieki pośredniej.

W Oddziale wykonujemy obowiązkowe szczepienia ochronne zgodnie z kalendarzem szczepień, przesiewowe badania w kierunku wrodzonych chorób, przesiewowe badanie słuchu, przesiewową pulsoksymetrię.

Oddział wyposażony jest w sprzęt specjalistyczny wysokiej klasy:

– respirator Fabian,

– aparaty Infant Flow oraz aparat Vaphoterm Precision Flow służące do prowadzenia nieinwazyjnego wsparcia oddechowego,

– inkubator transportowy,

– inkubatory zamknięte,

– inkubatory otwarte,

– stanowiska do resuscytacji noworodka wyposażone w system wentylacji Neo-Puff,

– aparat USG służący do wykonania badania jamy brzusznej, głowy, płuc, badania echokardiograficznego serca, oraz inne badania USG w zależności od indywidualnych potrzeb,

– pompy infuzyjne,

– kardiomonitory,

– pulsoksymetry.

Posiadamy doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę medyczną, która stale podnośni swoje kwalifikacje bierze udział w licznych szkoleniach, konferencjach na poziomie wojewódzkim i ogólnopolskim.

Oddział ściśle współpracuje z ośrodkiem III stopnia referencji w Rzeszowie. Realizujemy założenia programu “Promocja karmienia piersią”.

Zapewniamy otwartość na dialog z Rodzicami oraz indywidualne podejście do każdego małego pacjenta.

Już od pierwszych chwil życia Waszego Dziecka zapewniamy nieprzerwany kontakt „skóra do skóry”. W zależności od sposobu ukończenia ciąży i stanu dziecka – po porodzie siłami natury 2 godziny na brzuchu mamy, zaś po cięciu cesarskim 2 godziny kangurowania przez tatę.

Zachęcamy do obserwacji i polubienia Naszego Fanpage’a na portalu społecznościowym Facebook. Znajdziecie Nas pod hasłem: Oddział Neonatologii – Wojewódzki Szpital w Tarnobrzegu.