Radioterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia chorób nowotworowych. Może być stosowana zarówno jako leczenie samodzielne jak i skojarzone, na przykład z chemioterapią lub leczeniem chirurgicznym. W wyniku działania promieniowania jonizującego niszczone są komórki
w ciele pacjenta. Celem radioterapii jest podanie dostatecznie wysokiej dawki promieniowania jonizującego do objętości nowotworu, przy jednoczesnym ograniczeniu dawki dla zdrowych tkanek. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów planowania leczenia i akceleratorów liniowych.
Aby rozpocząć leczenie promieniowaniem jonizującym niezbędne jest:
- rozpoznanie
- decyzja terapeutyczna
- wykonanie tomografii do planowania leczenia
- wrysowanie objętości tarczowej I narządów zdrowych
- planowanie leczenia
- napromienianie
- ocena pacjenta podczas leczenia
- badania kontrolne pacjenta
Zakład Radioterapii Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej rozpoczął swoją działalność w lutym 2020 roku. Leczenie odbywa się w formie leczenia dziennego. Na terenie placówki istnieje poradnia radioterapii oraz punkt pobrań badań.
Zakład radioterapii dysponuje dwoma bliźniaczymi akceleratorami Vital Beam firmy Varian, które umożliwiają napromienianie wiązkami fotonowymi i elektronowymi oraz realizację większości stosowanych obecnie technik napromieniania. Tomografię służącą jako podstawę planowania leczenia wykonuje się 64 rzędowym tomografem komputerowym firmy Siemens. W pomieszczeniu modelarni możliwe jest wykonanie osłon i unieruchomień indywidualnych. Planowanie leczenia odbywa się w Pracowni Fizyki Medycznej przy użyciu systemu planowania leczenia Eclipse 15.6. Proces leczenia jest weryfikowany za pomocą dozymetrii portalowej i in vivo.
W zakładzie możliwe jest leczenie chorych z rozpoznaniem nowotworów:
- regionu głowy i szyi
- przewodu pokarmowego
- piersi
- płuca
- gruczołu krokowego
- narządów płciowych kobiet
- układu moczowo-płciowego
- skóry
- mięsaków
- czerniaków
Kierownik Zakładu: dr n. med. Jan Gawełko
Zastępca Kierownika Zakładu: dr n. med. Marcin Sawicki
Kierownik Techników: mgr Izabela Wiercioch
Pielęgniarka Koordynująca: mgr piel. Marzena Gryboś
Numery telefonów:
Rejestracja: 15 812 30 42 / 15 812 30 43
Gabinet lekarski II piętro: 15 812 30 51
Gabinet lekarski Poradnia Radioterapii: 15 812 30 47
Gabinet zabiegowy: 15 812 30 49
Pielęgniarka koordynująca: 15 812 30 54
dr n. med. Jan Gawełko – pełni funkcję kierownika Zakładu Radioterapii. Specjalista ginekolog-położnik, specjalista radioterapii onkologicznej. Jest autorem wielu cenionych publikacji naukowych.
lek. Monika Grandys – ukończyła Akademię Medyczną w Lublinie w 1995 roku. Specjalista chorób płuc (1st). specjalista w dziedzinie radioterapii onkologicznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w Klinice Onkologicznej w Szwecji.
dr n. med. Marcin Sawicki – zastępca Kierownika Zakładu Radioterapii, specjalista fizyki medycznej. Uzyskał tytuł doktora nauk medycznych w Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Od 2018 roku pełni funkcję wykładowcy na Uniwersytecie Rzeszowskim w Kolegium Medycznym.
mgr Izabela Wiercioch – Kierownik Techników, ukończyła Akademię Medyczną w Lublinie na kierunku elektroradiologia. Pełni funkcję wykładowcy w Medycznym Studium Zawodowym w Morawicy. Ukończyła studia podyplomowe na kierunku logopedia ogólna na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. W latach 2015-2018 pełniła funkcję koordynatora projektu „Szkołą promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”.
mgr piel. Marzena Gryboś – Pielęgniarka Koordynująca, ukończyła pielęgniarstwo na Uniwersytecie Rzeszowskim. Uzyskała specjalizację z anestezjologii i intensywnej terapii.
dr n. med. Zbigniew Wcisło –specjalista radioterapii onkologicznej, kierownik Zakładu Radioterapii w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie\
dr hab. n. med. Zbigniew Szutkowski – specjalista radioterapii onkologicznej, posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w Zakładzie Radioterapii w Centrum Onkologii-Instytut w Warszawie
lek. med. Grzegorz Puszkarewicz – radioterapeuta, posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w Zakładzie Radioterapii w Uniwersyteckim Szpitalu klinicznym im Fryderyka Chopina W Rzeszowie