Dwukrotny wzrost liczby pacjentów Zakładu Radioterapii w Tarnobrzegu!

Zakład Radioterapii w Tarnobrzegu

Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu odnotował znaczący wzrost liczby pacjentów korzystających z radioterapii. W 2023 roku w Centrum Onkologii leczono tą metodą 300 osób, natomiast w 2024 roku liczba ta wzrosła dwukrotnie, osiągając 600 pacjentów!

 

Nowoczesne leczenie dostępne bez kolejki

Po czterech latach funkcjonowania Zakładu Radioterapii obserwujemy znaczący wzrost świadomości społecznej i zaufania do naszego ośrodka. Informacje o naszych usługach coraz częściej pojawiają się w mediach. Mimo dwukrotnego wzrostu liczby chorych, czas oczekiwania na leczenie wynosi jedynie 2-3 dni, co w przypadku leczenia choroby nowotworowej ma kluczowe znaczenie – mówi dr n. med. Marcin Sawicki, kierownik Centrum Onkologii w Tarnobrzegu. Warto też podkreślić, że współpracujemy z wybitnymi specjalistami, m.in. dr n. med. Zbigniewem Wcisło – specjalistą radioterapii onkologicznej i kierownikiem Zakładu Radioterapii w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie – dodaje dr. Sawicki.

 

Nowoczesne metody leczenia

W minionym roku w tarnobrzeskim szpitalu wdrożono dwie nowoczesne techniki napromieniania: radiochirurgię stereotaktyczną oraz bramkowanie oddechowe.

 

Radiochirurgia (radioterapia) stereotaktyczna to metoda, która pozwala na precyzyjne namierzenie zmiany nowotworowej i zastosowanie wysokiej dawki promieniowania, co skutkuje niemal natychmiastowym niszczeniem komórek nowotworowych przy maksymalnej ochronie zdrowych tkanek.

Z kolei teleradioterapia z bramkowaniem oddechowym to technika, która synchronizuje naświetlanie z cyklem oddechowym pacjenta. Jest ona szczególnie skuteczna w leczeniu nowotworów piersi, zwiększając precyzję terapii i zmniejszając ryzyko powikłań np. ze strony serca.

 

Plany na przyszłość

Centrum Onkologii w Tarnobrzegu planuje dalszy dynamiczny rozwój i jak podkreśla dr Sawicki : – Naszym kolejnym celem jest uruchomienie brachyterapii. To dla mnie priorytetowy projekt. Mamy już lekarza i fizyka medycznego specjalizującego się w tej metodzie, teraz pozostaje kwestia pozyskania funduszy. Złożyliśmy wniosek do KPO i czekamy na decyzje.

 

Pacjenci doceniają opiekę

Wzrost liczby pacjentów to dowód na rosnące zaufanie do tarnobrzeskiego szpitala. – Bardzo wysoko oceniam tutejsze centrum. Pielęgniarki tworzą rodzinną atmosferę, a lekarze wykazują się niezwykłym profesjonalizmem i troską o pacjenta – mówi pani Małgorzata, jedna z pacjentek Zakładu Radioterapii.

 

Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu stale podnosi jakość swoich usług, oferując pacjentom nowoczesne, skuteczne metody leczenia i zapewniając szybki dostęp do terapii.

 

Zdjęcia pochodzą z archiwum Szpitala w Tarnobrzegu oraz od Pana Czesława Jajko. Dziękujemy.

 

dr n. med. Marcin Sawicki, kierownik Centrum Onkologii w Tarnobrzegu
dr n. med. Marcin Sawicki, kierownik Centrum Onkologii w Tarnobrzegu

 

dr n. med. Zbigniew Wcisło – specjalista radioterapii onkologicznej, kierownik Zakładu Radioterapii w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie
dr n. med. Zbigniew Wcisło – specjalista radioterapii onkologicznej, kierownik Zakładu Radioterapii w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie