28.09.2024 „Zadbajmy o zdrowie dzieci – w Szpitalu w Tarnobrzegu”

Zadbajmy o zdrowie dzieci 28.09.2024

W sobotę 28 września 2024 w Wojewódzkim Szpitalu w Tarnobrzegu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie medyczne skierowane do dzieci oraz ich rodzin pod nazwą “Zadbajmy o zdrowie dzieci – w Szpitalu w Tarnobrzegu”. W godzinach od 9:00 do 14:00 zapraszamy na bezpłatne porady i badania profilaktyczne, które mają na celu wczesne wykrycie problemów zdrowotnych u naszych najmłodszych. Wydarzenie jest także kontynuacją imprezy z 22 czerwca 2024, która została przerwana z powodu nadchodzącej silnej burzy. Szpital pragnie dać dzieciom ponowną szansę na skorzystanie z cennych porad i badań medycznych.

W obliczu narastających wyzwań zdrowotnych wśród dzieci m.in. ze wzrokiem, słuchem czy postawą ciała, a wynikających m.in. z rosnącym czasem spędzanym przed ekranami komputerów, tabletów i smartfonów – profilaktyka staje się kluczowym elementem dbałości o zdrowy rozwój. Według danych statystycznych, aż 30% dzieci w wieku szkolnym w Polsce zmaga się z wadami wzroku, a problemy ze słuchem są wykrywane u 10% dzieci podczas badań audiometrii impedancyjnej. Wady postawy kręgosłupa, stóp i kolan, jak podaje Instytut Matki i Dziecka, dotyczyć mogą nawet 90% dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Wady te biorą się z siedzącego trybu życia, noszenia zbyt ciężkiego plecaka, czy przyjmowania nieprawidłowych pozycji podczas codziennych aktywności.

Trendy dotyczące zdrowia dzieci zmieniają się szybko, zwłaszcza w kontekście rosnącego wpływu technologii i zmian stylu życia, dlatego Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu postanowił zorganizować wydarzenie, które ma na celu pomóc rodzicom we wczesnym wykrywaniu problemów zdrowotnych u ich dzieci. Szczególną uwagę chcemy zwrócić na porady dietetyczne dla dzieci, gdyż prawidłowe żywienie ma kluczowe znaczenie dla intensywnie rozwijającego się organizmu dziecka. Eksperci dietetyki pomogą rodzicom zaplanować zbilansowane posiłki, które zapewnią ich dzieciom wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

W programie wydarzenia znajdą się:

– badania okulistyczne u dzieci, które zapewni Centrum Medyczne Cormedica współpracujące z naszym Oddziałem Okulistycznym,

– fizykoterapeutyczna ocena postawy u dzieci,

– audiometria impedancyjna – tympanometria u dzieci (badanie słuchu),

– porady dietetyczne dla dzieci.

Dorośli będą mogli skorzystać z pomiarów podstawowych parametrów życiowych: ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy we krwi, saturacji, temperatury.

W wydarzeniu wezmą udział także:

Narodowy Fundusz Zdrowia. Podkarpacki Oddział Wojewódzki

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tarnobrzegu, która zorganizuje m.in.:

➢ punkt informacyjno- edukacyjny, gdzie uzyskać będzie można informacje w zakresie tematyki:

• szczepień ochronnych, a w szczególności programu szczepień ochronnych na 2024 rok, kalendarzy szczepień dla dzieci oraz szczepienia przeciw HPV

• „Problem wagi ciężkiej” w ramach prowadzonej przez nas akcji dotyczącej profilaktyki wad postawy, będziemy informować rodziców, na co zwrócić uwagę przy zakupie plecaka/ tornistra szkolnego, jak pakować plecak szkolny i jakie są rekomendacje dla ciężaru, który mogą przenosić dzieci

• Wszawica (PEDICULOSIS) – zapobieganie i postępowanie, co zrobić, by nie doszło do ponownego zarażenia.

➢ wystawę grzybów pod hasłem „Grzyby jadalne i podobne do nich grzyby trujące” – obecni na stosiku klasyfikatorzy grzybów z PSSE w Tarnobrzegu będą udzielać informacji na temat zasad bezpiecznego grzybobrania. Odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć, porównać i zweryfikować wiedzę na temat różnic i podobieństw grzybów jadalnych, grzybów trujących oraz dowiedzieć się na temat ich skutków zdrowotnych.

Dla wszystkich uczestników zapewniamy strefę poczęstunku.

Badania i porady są bezpłatne.
Nie prowadzimy wcześniejszych zapisów.

Wejście na wydarzenie wejściem głównym od strony ul. Szpitalnej.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem tel: 15 812 30 00

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Leliwa.

Wydarzenie dofinansowane przez Społeczne Stowarzyszenie na rzecz Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu.

Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu.

Serdecznie zapraszamy!