Jak przygotować się do badań

Wykaz badań wykonywanych w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej wymagających specjalnego przygotowania:

1. Badanie przełyku, żołądka, dwunastnicy i jelita cienkiego.
Badanie polega na podaniu pacjentowi doustnie zawiesiny barytowej, i wykonaniu zdjęć w określonym przez prowadzącego badanie lekarza radiologa czasie i projekcjach. Żołądek do badania rtg przewodu pokarmowego powinien być opróżniony dlatego w dniu badania nie należy nic jeść i pić, nie należy palić papierosów i żuć gumy.

2. Badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego (wlew doodbytniczy).
Wlew doodbytniczy jest badaniem rentgenowskim jelita grubego przy użyciu rozcieńczonego środka kontrastowego i powietrza. W przeddzień badania należy przyjmować wyłącznie klarowne płyny (niegazowana woda mineralna, herbata, czarna kawa, nieprzecierowe soki owocowe) i około godziny 14.00 przyjąć środek przeczyszczający jelita (X-prep). W dniu badania nie należy nic jeść przed badaniem, można przyjąć leki. Badanie polega na wykonaniu zdjęć rtg. w określonych wcześniej projekcjach.

3. Urografia.
Urografia jest to radiologiczne badanie obrazujące drogi moczowe i czynność nerek przy użyciu środka cieniującego podanego dożylnie i wydalanego z moczem. W przeddzień badania należy po obiedzie zażyć Espumisan – dwie tabletki, następne dwie tabletki wieczorem. Obiad lekkostarawny, kolacji należy nie jeść. Rano dwie tabletki espumisanu. W dniu badania można przyjąć leki, ale nie należy nic jeść i nie należy pić na 2 godziny przed badaniem. Bezpośrednio przed badaniem należy opróżnić pęcherz. Badanie polega na wykonaniu kilku zdjęć jamy brzusznej.

4. Flebografia.

Jest to radiologiczna metoda badania żył po wprowadzeniu do nich środków cieniujących. Środek kontrastowy jest podawany pod kontrolą cyfrowego aparatu rtg. Po badaniu lekarz radiolog wybiera interesujące go obrazy z których jest tworzona dokumentacja zdjęciowa przy pomocy printera laserowego. Pacjent do badania zgłasza się na czczo.

5. Tomografia komputerowa.
Przygotowanie do badania tomograficznego jest ustalane indywidualnie podczas rejestracji. Rodzaj przygotowania określa lekarz radiolog w zależności od jednostki chorobowej i stanu badanego pacjenta.

6. USG.
Badanie USG jest badaniem wykorzystującym fale ultradźwiękowe. Jest to badanie całkowicie bezpieczne. Do badania jamy brzusznej należy zgłosić się na czczo. Przed badaniem (około 2 godz.) trzeba wypić niewielką ilość niegazowanego płynu, aby w momencie badania odczuwać parcie na pęcherz.

USG narządów położonych powierzchownie takich jak tarczyca, szyja, moszna, sutki, usg dopplerowskie, usg gruczołu krokowego i usg stawów nie wymagają przygotowania. Do badania usg przezpochwowego narządów rodnych należy zgłosić się kilka dni po miesiączce.
W przypadku badań wymagających pozostawienia chorego na czczo w pierwszej kolejności wzywani będą chorzy na cukrzycę insulinozależną , co należy zaznaczyć na skierowaniu, oraz dzieci.

Przygotowanie do gastroskopii

Gastroskopia nie wymaga szczególnego przygotownia

W dniu badania pacjent powinien pozostać na czczo

W dniu poprzedzajacym badanie można zjeśc lekki posiłek na kolację, tak aby odstęp pomiędzy

ostatnim posiłkiem a badaniem był co najmniej 8-10 godz.

Przygotowanie do kolonoskopii

Szanowni Państwo, w trosce o należyte przygotowanie jelita grubego do badania prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń. O wyborze schematu przygotowania do badania powinien zdecydować lekarz.

Schemat przygotowania preparatem FORTRANS

 • Na trzy dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywac sałatek jarzynowych, owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek, malin) oraz pestek siemienia lnianego i maku.
 • W dniu poprzedzającym badanie można zjeść tylko śniadanie, bez mleka, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych. Można spożywać zupy w formie zmiksowanej (zupa krem), kisiel, budyn, serki homogenizowane bez dodatków. Inne napoje można pić w dowolnej ilości.
 • W dniu poprzedzającym badanie, około godziny 15.00, zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania preparatu FORTRANS należy przygotować 4 litry roztworu Fortransu rozpuszczajac każdą z 4 torebek w 1 litrze NIEGAZOWANEJ wody.
 • Przygotowany roztwór należy wypić w ciągu 5 – 6 godzin (średnio 1 szklanka co 15 min). Smak roztworu można poprawić dodając sok z cytryny lub grapefruitowy w stosunku 2:1. (2 objętości roztworu do 1 objętości soku).
 • Od chwili wypicia Fortransu nie należy nic jeść. Można pić dowolną ilość NIEGAZOWANEJ wody mineralnej.
 • Normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia, pod koniec treścia płynną. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania.
 • Przed zastosowaniem preparatu FORTRANS prosimy o przeczytanie ulotki informacyjnej dołączonej do preparatu.
 • W dniu badania nie należy przyjmowć jakichkolwiek posiłków, można natomiast pić wodę mineralną do 6 godzin przed badaniem.

Przygotowanie do kolonoskopii

Szanowni Państwo, w trosce o należyte przygotowanie jelita grubego do badania prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń. O wyborze schematu

przygotowania powinien zdecydować lekarz.

Schemat przygotowania jelita grubego preparatem Fleet® Phospho-soda

 • Na trzy dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać sałatek jarzynowych, owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek siemienia lnianego i maku.
 • W dniu poprzedzającym badanie godzina 7.00- 8.00 – zamiast śniadania wypić co najmniej 1 szklankę wody lub innego płynu /bez płynów gazowanych, mleka, soków z pulpą owocową/. W razie pragnienia można wypić więcej płynów.
 • Zawartość pierwszej butelki Fleet Phospho-soda / 45 ml / wymieszać z 1/ 2 szklanki / 120ml/ zimnej wody. Powstały roztwór wypić, popijajać co najmniej jedną pełną szklanką / 240 ml / zimnej wody.
 • Godzina 13.00 – zamiast obiadu wypić co najmniej 3 pełne szklanki / 720 ml / wody lub innego płynu.
 • Godzina 19.00 – zamiast kolacji wypić co najmniej jedną szklankę / 120 ml / wody lub innego płynu.
 • Zawartość drugiej butelki Fleet Phospho-soda / 45 ml / wymieszać z 1/ 2 szklanki / 120 m l / zimnej wody. Powstały roztwór wypić, popijajać co najmniej jedną pełną szklanką / 240 ml / zimnej wody. Jeśli nadal występuje pragnienie wodę lub płyny można pić dogodziny 3.00 rano.
 • Normalną reakcją na lek powinny byc wypróżnienia, pod koniec treścia płynną i wodą.
 • Przed zastosowaniem preparatu Fleet Phospho-soda prosimy o przeczytanie ulotki informacyjnej dołączonej do preparatu.
 • W dniu badania nie należy przyjmowac jakichkolwiek posiłków.

UWAGI

 1. Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijajać niewielką ilością wody.
 2. Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania oraz poinformować o cukrzycy lekarza kierującego i rejestrację pracowni.
 3. Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi (np. acenocumarol, sintrom, ticlid lub aspiryna, acard, acesan i inne) powinny przerwać ich stosowanie na 7 dni przed badaniem; należy to jednak wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym. Konieczna może byc zamiana tych leków na heparynę niskocząsteczkowa (np. Fraxiparyna, Clexane). Prosimy o przyniesienie i pokazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej np. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badań endoskopowych, aktualnych wyników badan laboratoryjnych takich jak: morfologia, elektrolity, układ krzepniecia, grupa krwi.
 4. Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis.
 5. Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu ponieważ czas trwania kolonoskopii jest trudny do przewidzenia.