Centrum Onkologiczne: Oddział Onkologii Klinicznej oraz Poradnia Onkologiczna

Sekretariat  Centrum Onkologicznego – tel. 15  812-30-20 , fax  15 812 30- 20

Sekretariat Chemioterapii Dziennej  – tel 15 812- 30- 22

Dyżurka lekarska -tel. 15 812- 30-28

Loża pielęgniarska piętro 0 -tel  15 812 -30-24,  piętro I tel. 15 812-30-28 ; piętro II  15 812-30-29

Pielęgniarka koordynująca – tel 15 812 30-30

Lekarze Centrum Onkologicznego:

lek. med. Iwona Drab-Mazur – specjalista onkologii klinicznej

lek.med. Aneta Słowik – specjalista onkologii klinicznej

lek.med. Ewa Sadecka-Roman – specjalista onkologii klinicznej

lek.med. Kamil Krawęcki – rezydent

Centrum Onkologiczne obejmuje Oddział Onkologii Klinicznej, w tym Oddział Chemioterapii Dziennej , Poradnię Onkologiczną oraz Poradnię Leczenia Bólu

Zespół Oddziału Onkologii Klinicznej i Poradni Onkologicznej tworzą lekarze specjaliści onkologii klinicznej, rezydenci  oraz wykwalifikowane pielęgniarki onkologiczne (w tym specjalistki pielęgniarstwa onkologicznego).

Pacjenci Oddziału objęci są  całodobową opieką medyczną.

Główną działalnością Oddziału jest leczenie systemowe, w tym chemioterapia, terapia ukierunkowana na cele molekularne  oraz   hormonoterapia.

Oddział posiada 25 łózek stacjonarnych,  w tym 2 łózka intensywnego nadzoru oraz 11 łóżek pobytu jednodniowego.

Oddział posiada możliwość pełnej diagnostyki chorych na nowotwory złośliwe. We współpracy z innymi Oddziałami i Zakładami Wojewódzkiego Szpitala zapewniamy dostęp do szerokiej gamy nowoczesnych  badań obrazowych, laboratoryjnych,histopatologicznych, immunohistochemicznych oraz molekularnych. Są one niezbędne do właściwego rozpoznania choroby, ustalenia jej zaawansowania, i właściwej kwalifikacji do leczenia jak również jego monitorowania

W Oddziale Onkologii Klinicznej podstawową metodą leczenia jest leczenie systemowe nowotworów złośliwych. Jego miejsce zależy przede wszystkim od ich stopnia zaawansowania i zaplanowanego sposobu postępowania. Chemioterapia może być stosowana przed operacją (np. w przypadku miejscowo zaawansowanego raka piersi), wstępne leczenie raka żołądka , pęcherza moczowego , raka płuca ), po operacji (np. w przypadku raka jelita grubego ,  płuca), a często jest to samodzielna metoda leczenia (jak w przypadku wielu nowotworów w stadium rozsiewu).

Mamy możliwość leczenia chorych w oparciu o programy lekowe w następujących przypadkach:

• Rak jelita grubego: chemioterapia uzupełniająca po zabiegu operacyjnym, paliatywne leczenie systemowe, w tym leczenie tzw. celowane w ramach programów lekowych w oparciu o bewacyzumab, cetuksymab, panitumumab, aflibercept ),
  • Rak trzustki, w tym nowotwory neuroendokrynne
  • Rak żołądka – trastuzumab
  • Rak wątrobowokomórkowy -sorafenib
  • Rak piersi – trastuzumab, lapatynib, pertuzumab
  • Chłoniaki złośliwe- rytuximab, brentuksymab
  • Rak płuca – pemetreksed, gefitinib, erlotynib, kryzotynib
  • Rak jajnika – bewacyzumab, olaparib
  • Nowotwory podścieliskowe przewodu pokarmowego (GIST) imatynib, sunitynib, sorafenib
  • Mięsaki tkanek miękkich – trabektedyna, pazopanib, sunitynib
  • Czerniak złośliwy – vemurafenib, dabrafenib
  • Nowotwory układu moczowego – nowotwory jądra, rak pęcherza moczowego, rak prostaty, rak nerki – leczenie paliatywne, w tym leczenie sunitynibem, sorafenibem oraz ewerolimusem i temsyrolimusem  w ramach programu lekowego NFZ.
  • Rak gruczołu krokowego – abirateron

Centrum Onkologiczne prowadzi również rekrutację pacjentów do udziału w międzynarodowych  badaniach  klinicznych

Aktualnie prowadzone badania kliniczne w Ośrodku:

1. Wieloośrodkowe, randomizowane, prowadzone metodą otwartej próby badanie, oceniające ekspozycję systemową, skuteczność i bezpieczeństwo 450 mg ceritinibu przyjmowanego z niskotłuszczowym posiłkiem i 600 mg ceritinibu przyjmowanego z niskotłuszczowym posiłkiem, w porównaniu do ceritinibu 750 mg przyjmowanego na czczo, u dorosłych pacjentów z przerzutowym, niedrobnokomórkowym rakiem płuca, wykazującym rearanżację ALK (ALK-dodatnim)” (Numer protokołu: CLDK378A2112)

2.”Wieloośrodkowe, randomizowane, prowadzone metodą otwartej próby badanie 3 fazy porównujące  Nivolumab plus Ipilimumab or Nivolumab w kombinacji z  chemioterapią Oxliplatyną z 5Fu  u chorych  uprzednio nieleczonych  z zaawansowanym rakiem żołądka lub połączenia żołądkowo-przełykowego”  ( Numer protokołu : CA209-649 )

1. „.Wieloośrodkowe, andomizowane, podwójnie zaślepione badanie III fazy porównujące skuteczność i bezpieczeństwo BI 695502 plus chemioterapia vs Avastin® plus chemioterapia u pacjentów z zaawansowanym niepłaskonabłonkowym rakiem płuca”

(Numer protokołu: BI 1302.5 )

Nagrody i wyróżnienia

I miejsce w konkursie na najbardziej przyjazny pacjentowi Oddział Onkologiczny w Polsce- 2013 r  – kampania RAK to się  leczy !

Współpraca  w ramach badań klinicznych

Granty  dzięki wsparciu firmy  Roche  na wyposażenie Oddziału Onkologii Klinicznej