Informacje ogólne
Kierownik: lek. med. Krzysztof Polski
Położna Koordynująca: dr n. o zdr. Renata Bajcarczyk, spec. piel. położniczego
Lekarze – 11 osób
Położne – 22,5 etatu
Telefony:
Sekretariat – 8123490
Pok. Lekarzy Gin. – 8123492
Pok. Lekarzy Poł. – 8123487
Dyż. Położnych. – 8123488
Sala Porodowa – 812 34 89
Działalność medyczna
Oddział położniczy naszego szpitala to najbardziej przyjazne miejsce, w którym może przyjść na świat wasze dziecko, a przez pierwsze chwile razem będziecie otoczeni fachową i przyjazną opieką.
Zapraszamy do nas już w czasie ciąży, na zajęcia w Szkole Rodzenia, zapisy w godz. 8,00 – 13,00 w dni robocze, pod nr telefonu 15 812-34-90.
Oddział usytuowany jest w najnowszej części szpitala, budynku E, na I piętrze nad Izbą Przyjęć Ogólną i Izbą Przyjęć Położniczą , skąd jest bezpośrednie połączenie z Traktem Porodowym.
Na oddziale jest sala porodowa ogólna, sala porodów rodzinnych, sala cięć cesarskich. Po porodzie matki przebywają razem z dziećmi, na salach 2 lub 1 – osobowych.
Odwiedziny na oddziale położniczym od g.8,00 – g. 20,00, w wyjątkowych przypadkach, za zgodą lekarza dyżurnego odwiedziny mogą być przedłużone. Ze względów epidemiologicznych prosimy osoby z infekcjami o nieodwiedzanie swoich bliskich.
Dajemy możliwość odbycia porodu w towarzystwie bliskich osób – na nowoczesnej sali porodów rodzinnych – nie pobieramy żadnych opłat za udział w porodzie.
Podczas porodu kobieta jest pod stałą opieką wykwalifikowanej położnej oraz lekarza ginekologa-położnika.
Golenie krocza i lewatywę wykonujemy tylko na życzenie pacjentki.
Podczas I okresu porodu można zjeść lekkostrawny posiłek oraz pić, najlepiej wodę mineralną niegazowaną.
Jeśli pacjentka ma plan porodu jest on czytany i omawiany wspólnie z lekarzem i położną.
Pacjentka ma możliwość skorzystania z gazu znieczulającego Entonox, aparatu do elektrostymulacji Tens oraz niefarmakologicznych metod znieczulenia; masaż, kąpiel, prysznic, może korzystać z piłek, worka sako, drabinek, aromatoterapia i muzykoterapia.
Znieczulenie zewnątrz-oponowe jest dostępne, jeśli kobieta nie ma przeciwwskazań medycznych.
Poród odbywa się w pozycji wybranej przez rodzącą, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych.
Po porodzie dziecko i matka mają okazję do kontaktu „skóra do skóry” przez co najmniej 2 godziny. Jeżeli matka jest zmęczona noworodek jest pod opieka personelu.
Kobieta po porodzie siłami natury otrzymuje dodatkowo posiłek, uzupełniający straty energii przy porodzie.
Posiadamy umowy z bankami komórek macierzystych, nasze położne zostały przeszkolone w zakresie pobierania krwi pępowinowej.
Na oddziale położniczym noworodek przebywa obok matki przez cały czas, zabiegi pielęgnacyjne, kąpiel i badanie lekarskie również odbywa się w obecności matki. Położne pomagają w opiece nad noworodkiem, oraz w rozpoczęciu karmienia piersią. Posiadamy profesjonalne laktatory szpitalne, które są niezwykle pomocne w inicjowaniu i utrzymaniu laktacji.
Oddział współpracuje z psychologiem, który pomaga w trudnych sytuacjach (choroba, wada wrodzona u dziecka, „baby blues”).
Jadłospis układany przez dietetyczkę jest dostosowany do potrzeb matek karmiących, istnieje możliwość ustalenia indywidualnej diety np. wegetariańska.
Nasze pacjentki są także pod opieka fizjoterapeutek, które pracują z nimi przed i po zabiegach operacyjnych ginekologicznych, cięciach cesarskich oraz po porodach siłami natury, jeśli jest taka potrzeba.
Po wypisie do domu służymy naszym pacjentkom nadal pomocą, w poradni konsultacyjnej dla kobiet (15 8123318) gdzie można ściągnąć szwy z krocza i rany pooperacyjnej, konsultować się w przypadku nieprawidłowego przebiegu połogu.
Jeśli mama po wypisie ma problemy z karmieniem piersią zapraszamy do naszej Poradni Laktacyjnej, gdzie pomocy udzieli położna Certyfikowany Doradca Laktacyjny, rejestracja w godz. 8,00 – 13,00 w dni robocze, pod nr telefonu 15 812-34-90.
Spis rzeczy które należy zabrać do szpitala:
-
dokumenty; dowód osobisty, (jeżeli w dowodzie nie dokonano zmiany nazwiska proszę zabrać akt małżeństwa) karta ciąży, wynik grupy krwi (oryginał), wyniki innych badań konsultacji lekarskich, karty informacyjne z poprzednich pobytów w szpitalu, oświadczenie o uznaniu ojcostwa (jeśli kobieta jest stanu wolnego i chce aby dokumenty dziecka były wystawione na nazwisko ojca dziecka)
-
koszula nocna (odpowiednia do karmienia piersią) 2 szt.
-
ręcznik i przybory toaletowe, kosmetyki,
-
miękkie obuwie – kapcie oraz klapki pod prysznic,
-
jednorazowe majtki poporodowe,
-
podpaski higieniczne duże, np. bella mama,
-
woda mineralna niegazowana, sztućce (łyżka, nóż, widelec, łyżeczka),
-
dla dziecka – ręcznik, pampersy, chusteczki nawilżane,
-
pacjentki niepełnoletnie – proszę zgłaszać się na oddział z rodzicem lub opiekunem prawnym.
Zakres działalności Oddziału Ginekologii i Położnictwa
1.Ginekologia operacyjna:
-operacje technikami klasycznymi:
operacje mięśniaków macicy , w tym operacje oszczędzające u pacjentek chcących zachować narząd rodny , operacje torbieli , guzów przydatków operacje rekonstrukcyjne i odtwórcze w wadach narządu rodnego
-operacyjne leczenie zaburzeń statyki narządu rodnego (obniżenie i wypadanie) oraz nietrzymanie moczu, z użyciem materiałów syntetycznych lub bez ich użycia,
-operacje endoskopowe – laparoskopia , histeroskopia
laparoskopowe usunięcie trzonu macicy z różnych wskazań, mięśniaków macicy w tym operacje oszczędzające narząd rodny , operacje torbieli , guzów przydatków , laparoskopowa diagnostyka niepłodności , laparoskopowe leczenie zespołów bólowych miednicy mniejszej, histeroskopia diagnostyczna w przypadkach nieprawidłowych krwawień macicznych , niepłodności, histeroskopia operacyjna w tym resekcje przegród macicy , mięśniaków macicy , polipów śluzówki jamy macicy
-operacje leczenie stanów przedrakowych i wczesnych postaci raków narządu rodnego.
2.Patologia ciąży:
–diagnostyka ciąży,
-zagrażające poronienie, porody przedwczesne ,
-choroby wikłające przebieg ciąży i porodu,
3.Położnictwo
nadzór nad ciężarną i płodem w trakcie porodu ,
cięcia cesarskie ze wskazań matczynych i płodowych
opieka w połogu
W związku z uruchomieniem Szkoły Rodzenia przy Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu zapraszamy przeszłe mamy do zapisów na zajęcia pod nr telefonu 15 812-34-90 w godz. 8:00-13:00 od poniedziałku do piątku
Zapisy na wizytę do Poradni Laktacyjnej codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 13:00 pod nr telefonu 15 812-34-90.
Harmonogram Szkoły Rodzenia i Poradni Laktacyjnej dostępny na stronie www:
szpitaltbg.pl/2025/01/06/harmonogram-szkola-rodzenia-poradnia-laktacyjna