Jak przygotować się do badań

Wykaz badań wykonywanych w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej wymagających specjalnego przygotowania:

1. Badanie przełyku, żołądka, dwunastnicy i jelita cienkiego.
Badanie polega na podaniu pacjentowi doustnie zawiesiny barytowej, i wykonaniu zdjęć w określonym przez prowadzącego badanie lekarza radiologa czasie i projekcjach. Żołądek do badania rtg przewodu pokarmowego powinien być opróżniony dlatego w dniu badania nie należy nic jeść i pić, nie należy palić papierosów i żuć gumy.

2. Badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego (wlew doodbytniczy).
Wlew doodbytniczy jest badaniem rentgenowskim jelita grubego przy użyciu rozcieńczonego środka kontrastowego i powietrza. W przeddzień badania należy przyjmować wyłącznie klarowne płyny (niegazowana woda mineralna, herbata, czarna kawa, nieprzecierowe soki owocowe) i około godziny 14.00 przyjąć środek przeczyszczający jelita (X-prep). W dniu badania nie należy nic jeść przed badaniem, można przyjąć leki. Badanie polega na wykonaniu zdjęć rtg. w określonych wcześniej projekcjach.

3. Urografia.
Urografia jest to radiologiczne badanie obrazujące drogi moczowe i czynność nerek przy użyciu środka cieniującego podanego dożylnie i wydalanego z moczem. W przeddzień badania należy po obiedzie zażyć Espumisan – dwie tabletki, następne dwie tabletki wieczorem. Obiad lekkostrawny, kolacji należy nie jeść. Rano dwie tabletki espumisanu. W dniu badania można przyjąć leki, ale nie należy nic jeść i nie należy pić na 2 godziny przed badaniem. Bezpośrednio przed badaniem należy opróżnić pęcherz. Badanie polega na wykonaniu kilku zdjęć jamy brzusznej.

4. Flebografia.

Jest to radiologiczna metoda badania żył po wprowadzeniu do nich środków cieniujących. Środek kontrastowy jest podawany pod kontrolą cyfrowego aparatu rtg. Po badaniu lekarz radiolog wybiera interesujące go obrazy z których jest tworzona dokumentacja zdjęciowa przy pomocy printera laserowego. Pacjent do badania zgłasza się na czczo.

5. Tomografia komputerowa.
Przygotowanie do badania tomograficznego jest ustalane indywidualnie podczas rejestracji. Rodzaj przygotowania określa lekarz radiolog w zależności od jednostki chorobowej i stanu badanego pacjenta.

6. USG.
Badanie USG jest badaniem wykorzystującym fale ultradźwiękowe. Jest to badanie całkowicie bezpieczne. Do badania jamy brzusznej należy zgłosić się na czczo. Przed badaniem (około 2 godz.) trzeba wypić niewielką ilość niegazowanego płynu, aby w momencie badania odczuwać parcie na pęcherz.

USG narządów położonych powierzchownie takich jak tarczyca, szyja, moszna, sutki, usg dopplerowskie, usg gruczołu krokowego i usg stawów nie wymagają przygotowania. Do badania usg przez pochwowego narządów rodnych należy zgłosić się kilka dni po miesiączce.
W przypadku badań wymagających pozostawienia chorego na czczo w pierwszej kolejności wzywani będą chorzy na cukrzycę insulinozależną , co należy zaznaczyć na skierowaniu, oraz dzieci.

Przygotowanie do gastroskopii

Gastroskopia nie wymaga szczególnego przygotowania

W dniu badania pacjent powinien pozostać na czczo

W dniu poprzedzającym badanie można zjeść lekki posiłek na kolację, tak aby odstęp pomiędzy

ostatnim posiłkiem a badaniem był co najmniej 8-10 godz.

Przygotowanie do kolonoskopii

Szanowni Państwo, w trosce o należyte przygotowanie jelita grubego do badania prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń. O wyborze schematu przygotowania do badania powinien zdecydować lekarz.

Zasady ogólne:

  • Na pięć dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać sałatek jarzynowych, owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek, malin), chleba z ziarnami, oraz pestek siemienia lnianego i maku.
  • Należy stosować dietę lekkostrawną, opartą na produktach półpłynnych i płynnych
  • Przed zastosowaniem każdego z preparatów prosimy o przeczytanie ulotki informacyjnej dołączonej do preparatu
  • W zależności od pory dnia, kiedy będzie wykonywane badanie, należy zastosować odpowiedni schemat przygotowania

Schemat przygotowania  preparatem Citra-Fleet (preparat na receptę)

W dniu poprzedzającym badanie:

  • rano zjeść bardzo delikatne śniadanie oparte raczej na składnikach płynnych lub półpłynnych
  • w ciągu dnia należy spożywać wodę mineralną niegazowaną, herbatę, klarowne płyny bez ograniczeń
  • ok. g. 13.00-14.00 można wypić klarowny bulion bez dodatków, nie jeść obiadu!!!
  • ok. g. 16.00 należy przyjąć 1-szą dawkę (1 saszetka) przygotowanego preparatu Citra-Fleet
  • następnie wypić co najmniej 2-3 litry niegazowanej wody mineralnej
  • ok. g. 22.00 należy przyjąć 2-gą dawkę (1 saszetka) przygotowanego preparatu Citra-Fleer
  • następnie wypić co najmniej 2-3 litry niegazowanej wody mineralnej
  • W dniu badania nie należy przyjmować jakichkolwiek posiłków.

Przygotowanie preparatu Citra-Fleet:

1 saszetkę preparatu rozpuścić w 1/2 szklanki przegotowanej chłodnej wody, energicznie wymieszać i wypić zaraz po przygotowaniu

UWAGI

  1. Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody.
  2. Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania oraz poinformować o cukrzycy lekarza kierującego i rejestrację pracowni.
  3. Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi (np. acenokumarol, sintrom, ticlid lub aspiryna, acard, acesan i inne) powinny przerwać ich stosowanie na 5 dni przed badaniem; należy to jednak wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym. Konieczna może być zamiana tych leków na heparynę niskocząsteczkowa (np. Fraxiparyna, Clexane).
  4. Prosimy o przyniesienie i pokazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej np. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badań endoskopowych, aktualnych wyników badan laboratoryjnych takich jak: morfologia, elektrolity, układ krzepnięcia, grupa krwi.
  5. Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis.
  6. Prosimy o przybycie z osobą towarzyszącą na badanie kolonoskopowe wykonywane w znieczuleniu
  7. Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu ponieważ czas trwania kolonoskopii jest trudny do przewidzenia.

W przypadku znieczulenia: dwa tygodnie przed badanie na wywiad anestezjologiczny: morfologia, elektrolity, po 40 r.ż. EKG + w przypadku chorób tarczycy – WYNIKI BADANIA TSH + dokumentacja medyczna (w przypadku posiadania) – wyniki zrobić około 2 tygodnie wcześniej, a wyniki przynieść w dniu kolonoskopii.

Jeśli badanie będzie wykonywane w znieczuleniu pacjent przychodzi obowiązkowo z osobą towarzyszącą!!!

Po badaniu wykonanym w znieczuleniu NIE WOLNO PROWADZIĆ SAMOCHODU!!!