Zakład Diagnostyki Obrazowej

ZAKŁAD DIAGNOSTYKI OBRAZOWEJ

Zakład Diagnostyki Obrazowej  powstał w 1957 roku, zajmując jedno pomieszczenie przy Izbie Przyjęć. Wyposażony był w jeden aparat rtg stacjonarny oraz jeden do zdjęć przyłóżkowych. W 1972 roku dokonano rozbudowy Zakładu do trzech pracowni diagnostycznych wyposażonych w aparaty rtg: Autoheliophos, XD-12 (wymieniony wkrótce na XD-18) oraz TUR 700.  W 1982 roku został w Zakładzie zainstalowany pierwszy w rejonie mammograf TUR 40. Od 1991 roku Zakład diagnostyki Obrazowej był sukcesywnie przenoszony do nowo wybudowanego pawilonu F1. Powstawały kolejno: Pracownia Mammografii wyposażona w wkrótce w nowy aparat Lorad M III, Pracownia Tomografii Komputerowej wyposażona w tomograf Toschiba 300 S. W 1996 roku nastąpiło  pełne oddanie części diagnostycznej pawilonu F1 z pracowniami wyposażonymi w całkowicie nowy sprzęt.

Obecnie w skład Zakładu  wchodzą następujące pracownie:

  1. Pracownia USG
  2. Pracownia Radiologii Ogólnej
  3. Pracownia Radiologii Stomatologicznej
  4. Pracownia Tomografii Komputerowej
  5. Pracownia Mammografii
  6. Pracownia Rezonansu Magnetycznego

Wymogiem wykonania badania z użyciem promieniowania jonizującego jest posiadanie skierowania.

Skierowanie nie jest wymagany w stanie zagrożenia życia pacjenta.

 

Rejestracja Zakładu czynna od godz. 7.15 do godz. 18.30 w dni powszednie.

W pilnych przypadkach informacji udziela i ustala termin badania dyżurny technik lub dyżurny lekarz radiolog.

Badania „cito” wykonywane są przez całą dobę.

Badania ambulatoryjne wykonywane są w godzinach pracy obowiązujących dla każdej pracowni.

Zakład jest wyposażony w sprzęt nowej generacji. Personel uczestniczy w szkoleniach  organizowanych przez wiodące w dziedzinie radiologii placówki w Polsce. Uczestnictwa są poparte uzyskanymi uprawnieniami, certyfikatami i dyplomami poszczególnych pracowników Zakładu.

Praca w Zakładzie jest objęta Systemem Kontroli Jakości obowiązującym w krajach należących do Unii Europejskiej. Badania wykonane w naszym Zakładzie spełniają wymogi Światowej Organizacji Zdrowia /WHO/ zarówno pod względem jakości jak i wielkości dawek promieniowania otrzymywanych przez pacjenta. Naszą dewizą jest najlepsza jakość przy najmniejszej dawce promieni „X”.

PRACOWNIA   USG

Pracownia jest czynna całą dobę

W godzinach od 7.00 do 15.00 od poniedziałku do piątku wykonywane są badania dla pacjentów ambulatoryjnych oraz dla pacjentów z oddziałów szpitala. W pozostałych godzinach oraz w soboty, niedziele i święta wykonywane są badania pilne w ramach dyżuru. Badanie wykonuje i opisuje lekarz radiolog.

Ultrasonografia jest  badaniem obrazowym wykorzystującym do badań narządów ciała ludzkiego fale ultradźwiękowe. Jest to badanie bezpieczne, w żaden sposób nie zagrażające zdrowiu.

Pracownia wyposażona jest w trzy aparaty USG.

Aparat  HDI 5000 firmy PHILIPS .

Poza  oprogramowaniem  podstawowym  posiada  oprogramowanie  do:

  • biopsji
  • endoskopii
  • ginekologiczne
  • kardiologiczne
  • naczyniowe

Wyposażony  jest  w  monitor  kolorowy  i  drukarkę  do  zdjęć.

Szczególnie przydatny jest do badań dopplerowskich. Badanie dopplerowskie jest rodzajem badania ultrasonograficznego, pozwalającego oceniać przepływ naczyniowy.

Drugi z aparatów USG będących na wyposażeniu pracowni  to również aparat firmy PHILIPS – HD11 EX.

Trzeci aparat USG to APLIO 400 firmy Toschiba należący do nowej generacji aparatów klasy premium. Dzięki otwartej i inteligentnej architekturze stanowi idealną platformę dla najnowszych opracowań w dziedzinie obrazowania. Aparat jest wyposażony jest w najnowsze techniki obrazowania: Pulse Subtraction THI, Differential THI (najnowsza generacja obrazowania harmonicznego polepszająca jakość obrazowania zarówno w strefie bliskiej jak i w dalekiej) oraz takie zaawansowane techniki przetwarzania i korekcji obrazów, jak:
• ApliPure™, ApliPure Plus™ – obrazowanie wielowiązkowe przy nadawaniu i odbiorze oraz wygładzanie obrazu typu „speckle reduction”
• Precision Imaging – zwiększenie rozdzielczości i kontrastu obrazowanych struktur
• Advance Dynamic Flow™ (ADF™)- unikalne obrazowanie mikroprzepływów, które pozwala uzyskiwać bardzo precyzyjne obrazy naczyń

Do badania USG pacjent powinien się wcześniej przygotować.

Specjalnego przygotowania wymaga badanie USG jamy brzusznej. Należy być na czczo a 1 godz. przed badaniem trzema powoli wypić taką ilość płynu niegazowanego, aby w czasie badania odczuwać parcie na pęcherz.  Pozostałe badania takie jak USG narządów położonych powierzchownie (tarczyca, szyja, moszna, sutki), USG dopplerowskie, USG gruczołu krokowego i USG stawów nie wymagają przygotowania poza kąpielą w dniu badania. Do badania usg przez pochwowego narządów rodnych należy zgłosić się kilka dni po miesiączce. Podczas badania pacjent odkrywa badaną część ciała. Skórę badanej okolicy ciała pokrywa się specjalnym żelem dla zwiększenia przenikania ultradźwięków. Badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Po badaniu pacjent otrzymuje wynik. O wysokiej jakości badań USG wykonywanych przez naszych lekarzy świadczy zarówno duża ilość pacjentów jak i pozytywne opinie z ośrodków w których nasi pacjenci kontynują leczenie.

PRACOWNIA  MAMMOGRAFII

Pracownia jest czynna w dni powszednie w godz od 7.15 do godz 15.00

Mammografia jest rentgenowskim badaniem piersi, w celu wykrycia zmian nowotworowych. Cyfrowy mammograf  Selenia Dimensions firmy Hologic w który wyposażona jest pracownia należy do najnowocześniejszych aparatów na świecie.

Pracownia jest objęta Systemem Kontroli Jakości. Jest to szereg okresowych testów opracowanych przez wiodące w dziedzinie mammografii ośrodki w kraju. Kontrolują one jakość sprzętu i stabilność procesu. Dzięki temu pacjentki otrzymują minimalną dawkę promieniowania przy doskonałym zdjęciu.

Pracownia ma wieloletnie doświadczenia w wykonywaniu badań mammograficznych. Personel wykonujący badania doskonalił swoje umiejętności na kursach prowadzonych przez najlepszych specjalistów w kraju. Wyrazem doskonałej jakości naszych badań jest ilość wykonywanych badań jak i prowadzenie skryningu mammograficznego.

Badanie wykonuje technik rtg a akceptuje lekarz radiolog.

Dodatkowo mogą być wykonane zdjęcia w innych projekcjach, jeśli akceptujący je lekarz radiolog uzna to za konieczne.

Badanie obejmuje opis zdjęcia przez lekarza radiologa.

W pracowni można wykonać:

  • badanie mammograficzne ze wskazań lekarskich u pacjentów w każdym wieku,
  • profilaktyczne, kontrolne badania mammograficzne u kobiet powyżej 50-go i poniżej 69-go roku życia, w ramach skryningu.
  • badania USG piersi oraz biopsje aspiracyjne cienkoigłowe guzów piersi pod kontrolą USG.

Wskazane jest aby pacjentka w dniu badania była kilka dni po miesiączce. Przed badaniem należy wziąć kąpiel i nie używać dezodorantów talku ani kremu w badanej okolicy. Pozwoli to na uniknięcie dodatkowych cieni na zdjęciu rtg.

W przypadku gdy jest to kolejne badanie wskazane jest przyniesienie poprzednich zdjęć.

Należy pamiętać że regularna kontrola piersi pozwala na wczesne wykrycie i całkowite usunięcie zmian.

 PRACOWNIA  RTG

Pracownia jest czynna całą dobę.

W godzinach od 7.15 do 18.30 od poniedziałku do piątku wykonywane są badania ambulatoryjne oraz planowe. W pozostałych godzinach oraz w soboty, niedziele i święta wykonywane są badania pilne w ramach dyżuru. 

Badanie wykonane przez technika rtg. jest akceptowane przez lekarza radiologa. .

Dodatkowo mogą być wykonane zdjęcia w innych projekcjach, jeśli opisujący je lekarz radiolog uzna to za konieczne.

Badania kontrastowe są badaniami planowymi i wykonywane są w godzinach od 7.15 do 12.00

W przypadku badań kontrastowych układu pokarmowego (górnego i dolnego odcinka) z użyciem środka barytowego, badania wykonuje lekarz radiolog a asystuje mu pielęgniarka i technik rtg.

Badanie obejmuje opis zdjęcia przez lekarza radiologa.

Pracownia wyposażona jest w trzy stacjonarne doskonałeaparaty rtg firm Suinsa i Siemens.

Najnowszy to w pełni cyfrowy aparat telekomando Luminos dRF MAX.  Jest to cyfrowy rentgenowski aparat typu 2 w 1 łączący funkcję cyfrowego aparatu RTG kostno-płucnego z możliwością wykonywania i zapisywania cyfrowej fluoroskopii. Producentem aparatu jest firma Siemens. Siemens od początku swego istnienia stawiał na postęp i innowacyjność, był i jest pionierem wytyczającym nowe kierunki rozwoju, otwierającym nowe możliwości. Jednym z efektów tej działalności jest właśnie wszechstronny, w pełni cyfrowy system zdalnej radiografii i fluoroskopii z technologią płaskiego detektora – aparat rentgenowski typu telekomando o nazwie Luminos dRF MAX. MAX w nazwie aparatu to skrót od Multiple Advances in X-ray. Oznacza to wiele funkcjonalności współpracujących ze sobą dla jak najlepszych efektów pracy które umożliwiają wykonanie zdjęć najlepszej jakości w jak najkrótszym czasie. Podgląd obrazu może być dostępny już po dwóch sekundach, a gotowe zdjęcie po upływie zaledwie pięciu sekund od ekspozycji. Konstrukcja aparatu umożliwia obniżenie stołu do wysokości 50 cm nad podłogą w celu łatwiejszego ułożenia pacjenta i dostęp do pacjenta z czterech stron, co zwiększa komfort użytkownika i pacjenta. Duża wytrzymałość stołu na obciążenie do 300 kg i znakomita lampa rtg w połączeniu z dużym polem obrazowania płaskiego detektora wraz z doskonałą charakterystyką oszczędzania dawki  umożliwiają wykorzystanie tego systemu w wielu zastosowaniach. W celu zwiększenia elastyczności projekcji system jest wyposażony w drugą lampę rtg z zawieszeniem sufitowym, statyw odległościowy oraz bezprzewodowy detektor. Takie rozwiązanie pozwala osiągnąć prawdziwie cyfrowy model pracy oraz dodatkowo zwiększyć przepustowość systemu. Urządzenie zapewnia zautomatyzowaną procedurę pełnego obrazowania układu kostnego pacjenta. System wykonuje do czterech ekspozycji zaznaczonego obszaru, a następnie składa z nich jeden obraz panoramiczny lub skanuje w sposób ciągły wybrany zakres badania. System – telekomando Luminos dRF MAX dedykowany jest do radiografii oraz fluoroskopii. Fluoroskopia wykonywana jest na detektorze o wymiarach 43×43 cm, zapewnia to bardzo duże pole widzenia.  Unikatowa budowa systemu zapewnia:  niespotykaną dotąd jakość badania,    szybkość obsługi oraz bezpieczeństwo pacjenta i personelu – które wpływają na komfort zarówno pacjentów jak i operatorów. Jest to system dopasowujący się do pacjenta. Umożliwia wykonanie większości badań bez konieczności zmiany ułożenia pacjenta co niezmiernie istotne dla pacjentów onkologicznych. Max umożliwia wykonywanie zdjęć RTG i fluoroskopii całego ciała, w tym: czaszki, klatki piersiowej, brzucha i kończyn, i może być stosowany u pacjentów pediatrycznych oraz dorosłych. Może być również stosowany do małych interwencji takich jak biopsja, nakłucia, badania kontrastowe. Opcja skanowania umożliwia szybkie badanie dużych obszarów u pacjentów w stanach nagłych (trauma, stan krytyczny). Ekspozycje można wykonywać u pacjenta siedzącego, stojącego lub w pozycji leżącej. Dzięki przenośnemu bezprzewodowemu detektorowi, można również wykonywać badania pacjentom na wózku jak i na łóżku. Aparat typu telekomando – Luminos dRF MAX – to inteligentny system rentgenowski  aktywnie wspierający uzyskiwanie najlepszej jakości badań w każdej sytuacji i za każdym razem.

Pozostałe dwa to ucyfrowione pośrednio aparaty spełniające wszystkie normy krajowe i europejskie. Ich budowa oparta na mikroprocesorach pozwala na automatyczny dobór wartości w zależności od budowy pacjenta i badanej części ciała. Minimalizuje to możliwość popełnienia błędu przez technika i dodatkowego naświetlania pacjenta. Jednocześnie zapewnia najlepszą jakość zdjęcia rtg. przy minimalnej dawce promieniowania. Profesjonalne wyposażenie pracowni w akcesoria służące do ochrony pacjenta przed promieniowaniem w połączeniu z nowoczesnymi aparatami rtg czyni naszą pracownię najbezpieczniejszą w rejonie. Stałość warunków ekspozycji daje pewność naszym pacjentom że nie przekroczymy dawki dopuszczalnej. Jakość naszych badań jest porównywalna z badaniami wiodących placówek tego typu  w kraju. W pracowni są zatrudnione osoby o dużej wiedzy i doświadczeniu. Personel uczestniczy w kursach krajowych oraz systematycznie organizowanych szkoleniach wewnętrznych. Systematycznie podnoszony poziom naszych badań zjednuje nam wielu pacjentów. Pacjent który zdecyduje się na badanie w naszej pracowni trafi na profesjonalną i miłą obsługę. Naszą pracownię charakteryzują słowa:

  • najszybciej
  • najlepiej
  • najmniejszą dawką promieni rtg.

PRACOWNIA  TOMOGRAFII  KOMPUTEROWEJ

Pracownia jest czynna całą dobę. W godzinach od 7.00 do 15.00 od poniedziałku do piątku wykonywane są badania ambulatoryjne oraz planowe. W pozostałych godzinach oraz w soboty, niedziele i święta wykonywane są badania pilne w ramach dyżuru. Badania są wykonywane przez zespól – lekarz, technik, pielęgniarka. Pracownia funkcjonuje od sierpnia 1991r. Przez ten okres zdobyła sobie bardzo dobrą opinię  w klinikach całego kraju. Świadczą o tym liczne pochwały i podziękowania przychodzące na ręce Dyrekcji i Kierownika Zakładu od lekarzy prowadzących pacjentów badanych w naszej pracowni. Personel zatrudniony w pracowni szkolił się w najlepszych pracowniach tego typu w Krakowie, Lublinie, Warszawie i Szczecinie. Obecnie również nie opieramy naszej wiedzy tylko na wieloletnim już doświadczeniu ale unowocześniamy i aktualizujemy sposoby i rodzaje badań wychodząc na przeciw oczekiwaniom lekarzy klinicystów. Pracujemy na aparacie produkcji japońskiej firmy Toshiba – AQUILION 16. Tomograf ten posiada bogate oprogramowanie konsoli, co  pozwala mu sprostać wszelkim wymaganiom stawianym przez lekarzy kierujących do nas pacjentów. Organizacja pracy pozwala maksymalnie skrócić czas oczekiwania pacjentów na badanie. Pacjenci z wypadków i adnotacją lekarza kierującego „ cito”  są badani poza wszelką kolejnością.

Ze względu na to że do niektórych badań pacjent musi być na czczo, nie wszystkie badania możemy wykonać w dniu zgłoszenia się pacjenta ze skierowaniem. Wyznaczamy wtedy termin badania i informujemy o sposobie przygotowania się do badania. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom pacjentów umożliwiliśmy ustalenia daty badania telefonicznie.

PRACOWNIA  RENTGENODIAGNOSTYKI

STOMATOLOGICZNEJ

Pracownia jest czynna w dni powszednie w godz od 7.15 do godz 18.30

Wyposażona jest w aparat firmy Kodak i Trophy. Są to jedne z najlepszych aparatów służących do rentgenodiagnostyki stomatologicznej. Do wykonywania zdjęć punktowych używany jest aparat Kodak 2200.

Wyposażony w oprogramowanie automatycznie dobierające parametry ekspozycji w zależności od badanego zęba. W połaczeniu z automatyczną wywoływarką zdjęć zębowych zapewnia wysokie parametry wykonywanych badań.

Drugim aparatem jest ucyfrowiony pośrednio Orthopantomograf OP 100 służący do wykonywania zdjęć pantomograficznych. Dzięki całkowitemu zautomatyzowaniu obsługi aparatu oraz dużej gamie funkcji możliwe stało się uzyskanie najwyższej jakości zdjęć i stworzenie stanowiska przyjaznego pacjentom.
. Orthopantomograf OP 100 posiada dwie procedury obrazowania:

  • 4 panoramiczne: standardowe, pediatryczne, szeroka  warstwa, ortogonalne
  • 5 form  specjalnego  obrazowania  i  naświetlania  cefalometrycznego

Procedury badań jak i sprzęt podlegają stałej kontroli jakości opracowanej i zalecanej przez producenta aparatów i poszerzonej o dodatkowe procedury wewnątrzpracowniane.

Wyniki badań są wydawane natychmiast po ich wykonaniu co zjednuje nam przychylność pacjentów. O doskonałej jakości naszych badań świadczy duża ilość pacjentów i pochlebne opinie stomatologów.

PRACOWNIA  REZONANSU MAGNETYCZNEGO

Pracownia jest czynna w godzinach od 7.00 do 17.00 od poniedziałku do piątku. Wykonywane są badania ambulatoryjne planowe oraz zlecenia z oddziałów szpitala. Badania są wykonywane przez zespól – lekarz, technik, pielęgniarka. Pracownia funkcjonuje od czerwca 2017 r. Personel zatrudniony w pracowni szkoli się w najlepszych pracowniach tego typu w Polsce. Obecnie również nie opieramy naszej wiedzy tylko na zdobytej wiedzy i doświadczeniu ale unowocześniamy i aktualizujemy sposoby i rodzaje badań wychodząc na przeciw oczekiwaniom lekarzy klinicystów. Pracujemy na aparacie Magnetom Area produkcji firmy Siemens. Posiadany rezonans magnetyczny Magnetom Area posiada bogate wyposażenie w cewki i oprogramowanie oraz rozwinięte oprogramowanie konsoli opisowych, co  pozwala mu sprostać wszelkim wymaganiom stawianym przez lekarzy kierujących do nas pacjentów.  Jest to rezonans 48-kanałowy, o natężeniu pola 1,5 T (tesli), z otworem o średnicy 70 cm. Jest to jedno z najnowocześniejszych i najwyższej klasy urządzeń tego typu w Polsce. Charakteryzuje się relatywnie cichą pracą jak na urządzenie MR. Cechą szczególną rezonansu Magnetom Aera jest bardzo wydajny zestaw cewek gradientowych, dzięki którym obrazy są wysokiej rozdzielczości, a średnica otworu gantry wynosząca 70 cm pozwala czuć duży komfort i swobodę dla pacjenta podczas skanowania. Zakres badań wykonywanych zakupionym rezonansem magnetycznym obejmuje klasyczne obrazowanie MR (MRI) i angiografię MR (angio-MR), cholangio MR oraz techniki zaawansowane takie jak obrazowanie dyfuzji (DWI), perfuzja (PWI), spektroskopia (MRS)  oraz badanie całego ciała – whole body MR.  W badaniu piersi (mammografii MR) oprócz obrazowania klasycznego można  także wykonać obrazowanie dyfuzji i spektroskopię.  Środek kontrastujący będzie można podać za pomocą dwukanałowej strzykawki automatycznej.

W czasie badania pacjent kładzie się na specjalnym ruchomym stole, który następnie jest przesuwany do wnętrza aparatu (tzw. gantry). Po spozycjonowaniu pacjenta rozpoczyna się badanie. Przez cały czas trwania badania nie należy się poruszać, ponieważ może to zniekształcić obraz i uniemożliwić poprawną ocenę diagnostyczną. Technik informuje, co po kolei należy robić w trakcie trwania badania. Większość Rezonansów Magnetycznych wyposażona jest w tzw. intercom, służący do komunikacji głosowej pomiędzy pacjentem a technikiem. Część badań wymaga podania środka kontrastowego. Bardzo rzadko po podaniu kontrastu mogą się pojawić działania niepożądane. Wszystkie niepokojące pacjenta objawy należy natychmiast zgłosić lekarzowi.

PRZYGOTOWANIE  DO  BADANIA

Wykaz badań wykonywanych w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej wymagających specjalnego przygotowania:

  1. Badanie przełyku, żołądka, dwunastnicy i jelita cienkiego.

    Badanie polega na podaniu pacjentowi doustnie zawiesiny barytowej, i wykonaniu zdjęć w określonym przez prowadzącego badanie lekarza radiologa czasie i projekcjach. Żołądek do badania rtg przewodu pokarmowego powinien być opróżniony dlatego w dniu badania nie należy nic jeść i pić, nie należy palić papierosów i żuć gumy.

  1. Badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego (wlew doodbytniczy).

Wlew doodbytniczy jest badaniem rentgenowskim jelita grubego przy użyciu rozcieńczonego środka kontrastowego i powietrza. W przeddzień badania należy przyjmować wyłącznie klarowne płyny ( niegazowana woda mineralna, herbata, czarna kawa, nieprzecierowe soki owocowe)  i około godziny 1400 przyjąć środek przeczyszczający jelita (X-prep). W dniu badania nie należy nic jeść przed badaniem, można przyjąć leki. Badanie polega na wykonaniu zdjęć rtg. w określonych wcześniej projekcjach.

  1. Urografia jest to radiologiczne badanie obrazujące drogi moczowe i      czynność nerek przy użyciu środka cieniującego podanego dożylnie i wydalanego z moczem. W przeddzień badania należy po obiedzie zażyć Espumisan – dwie tabletki, następne dwie tabletki wieczorem. Obiad lekkostarawny, kolacji należy nie jeść. Rano  dwie tabletki espumisanu. W dniu badania można przyjąć leki, ale nie należy nic jeść i nie należy pić na 2 godziny przed badaniem. Bezpośrednio przed badaniem należy opróżnić pęcherz. Badanie polega na wykonaniu kilku zdjęć jamy brzusznej.
  1. Flebografia

     Jest to radiologiczna metoda badania żył po wprowadzeniu do nich środków cieniujących. Środek kontrastowy jest podawany pod kontrolą cyfrowego aparatu rtg. Po badaniu lekarz radiolog wybiera interesujące go obrazy z których jest tworzona dokumentacja zdjęciowa przy pomocy printera laserowego.  Pacjent do badania zgłasza się na czczo.

  1. Tomografia komputerowa.

      Przygotowanie do badania tomograficznego jest ustalane indywidualnie podczas rejestracji. Rodzaj przygotowania określa lekarz radiolog w zależności od jednostki chorobowej i stanu badanego pacjenta.

  1. USG

  Badanie USG jest badaniem wykorzystującym fale ultradźwiękowe.

  Jest to badanie całkowicie bezpieczne.

  Do badania jamy brzusznej należy zgłosić się na czczo. Przed badaniem (około 2 godz.) trzeba wypić niewielką ilość niegazowanego płynu, aby w momencie badania odczuwać parcie na pęcherz.

    USG narządów położonych powierzchownie takich jak tarczyca, szyja, moszna, sutki, usg dopplerowskie, usg gruczołu krokowego i usg stawów nie wymagają przygotowania. Do badania usg przezpochwowego narządów rodnych należy zgłosić się kilka dni po miesiączce.  

  1. Rezonans Magnetyczny

Przed każdym badaniem wykonywanym przy użyciu Rezonansu Magnetycznego należy w dniu poprzedzającym badanie wypić około 1,5 litra płynów w celu nawodnienia organizmu. Leki należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli badanie ma być wykonane z użyciem kontrastu należy przed badaniem /max. 7 dni/ wykonać badanie poziomu mocznika i kreatyniny oraz eGFR w celu oceny prawidłowej pracy nerek. Wynik należy dostarczyć w dniu badania. Pacjent który ma mieć podany środek kontrastowy zgłasza się na badanie na czczo.

Wszyscy pacjenci powinni:

– poinformować personel medyczny o wszystkich zażywanych lekach                                                                        

– Należy przynieść całą wcześniejszą dokumentację leczenia oraz poinformować o wcześniejszych zabiegach / operacjach oraz czy pacjent posiada:

  • rozrusznik serca
  • defibrylator – kardiowerter
  • sztuczną zastawkę serca
  • ciała metaliczne
  • metalowe stenty, filtry
  • elektroniczne implanty, neurostymulatory,
  • protezę zębową, koronkę, mostek, aparat ortodontyczny itp
  • zastawki komorowe lub rdzeniowe w układzie nerwowym
  • elementy stabilizujące kości, stawy, sztuczną kończynę, endoprotezę
  • metalowe fragmenty, opiłki w gałce ocznej (np. żelaza), protezę oczną
  • implant słuchowy w uchu wewnętrznym lub środkowym
  • pooperacyjne klipsy metalowe, szyny, szwy metalowe lub inne metaliczne ciała obce
  • metalowe gwoździe ortopedyczne, śruby, metalowe protezy stawów
  • pompę insulinową
  • tatuaż lub makijaż permanentny
  • czy pacjentka posiada wewnętrzny środek antykoncepcyjny?

Należy również poinformować personel medyczny o:

  • zaburzeniach czynności nerek, alergii, astmie, cukrzycy
  • zaburzeniach rytmu serca
  • klaustrofobii lub lęku przed przebywaniem w zamkniętym pomieszczeniu
  • utratach przytomności

Badanie MR piersi powinno być wykonane:

– pomiędzy 5 a 14 dniem cyklu,                                                         

– 3 miesiące po zakończeniu hormonalnej antykoncepcji,               

– 1 rok po zakończeniu radioterapii,                                                 

– 6 miesięcy po biopsji gruboigłowej /nie dotyczy chorych przed leczeniem oszczędzającym z powodu raka piersi/,                        

– po dostarczeniu w dniu badania wyników wcześniejszych badań piersi /USG, mammografia/ o ile były wykonywane w innych ośrodkach

Badanie rezonansu magnetycznego nie może być wykonane u pacjentów:

  • z metalicznym ciałem obcym w obrębie gałki ocznej lub innych tkankach miękkich,
  • z wszczepionym elektrostymulatorem serca, wszystkimi innymi biostymulatorami lub niektórymi modelami implantów słuchowych,
  • z założonymi klipsami naczyniowymi (zwłaszcza aktywnymi magnetycznie),
  • z wstawioną endoprotezą metalową z czynnego magnetycznie materiału,
  • z obecnością w ciele pacjenta innych metali (odłamków, pocisków itp.) – wskazany jest wcześniejszy kontakt lekarza kierującego z pracownią Rezonansu Magnetycznego,
  • niewspółpracujących (np. chorzy nieprzytomni, niespokojni, lub nie wykonujących poleceń, chorzy z ruchami mimowolnymi, małe dzieci).

Uwagi dodatkowe:

  • Nie zaleca się wykonywania badań Rezonansu Magnetycznego w I trymestrze ciąży.
  • Nie należy stosować makijażu w przypadku badania okolicy głowy gdyż makijaż może uniemożliwić lub znacznie obniżyć jakość badania głowy.
  • Należy zgłosić personelowi medycznemu fakt posiadania makijażu permanentnego lub tatuażu.
  • Należy także zdjąć wszystkie ruchome protezy dentystyczne.
  • W przypadku badania dzieci lub osób niepełnosprawnych wymagana jest pisemna zgoda rodziców lub opiekunów oraz ich obecność w czasie badania.
  • Do pomieszczenia, w którym znajduje się aparat nie wolno wchodzić z żadnymi metalowymi przedmiotami, gdyż mogą one zostać przyciągnięte przez magnes i spowodować uszkodzenie aparatu lub uraz pacjenta. Pacjent nie może mieć biżuterii, zegarka, długopisów, kluczy itp.
  • Nie wolno mieć przy sobie kart magnetycznych (karty bankomatowe, kredytowe) ponieważ mogą one ulec rozmagnesowaniu. To samo tyczy się telefonów komórkowych.
  • Do badania Rezonansu Magnetycznego nie należy zakładać ubrań zawierających dodatki metalowe (suwak, zatrzaski itp.). Tkaniny, z których wykonana jest odzież nie powinny być nabłyszczane, z aluminiowymi nitkami, ozdobnymi aplikacjami. Częstym źródłem zakłóceń w obrazie jest również znacząca domieszka w tkaninach włókien typu Lycra.
  • W przypadku implantów chirurgicznych należy okazać zaświadczenie od lekarza kierującego na badanie, informujące, iż nie są przeciwskazaniem do przeprowadzenia badania rezonansem magnetycznym.

W przypadku badań wymagających pozostawienia chorego na czczo w pierwszej kolejności  wzywani będą chorzy na cukrzycę insulinozależną , co należy zaznaczyć na skierowaniu, oraz dzieci.

 

Personel  Zakładu Diagnostyki Obrazowej

 Kierownik Zakładu

 lek med. Alicja Wesołowska – Warzybok specj. rentgenodiagnostyki

Lekarze:

 lek med. Małgorzata Grzych – Wójcik specj. rentgenodiagnostyki

lek med. Barbara Kokowska specj. rentgenodiagnostyki

lek med. Krzysztof Kosydar specj. rentgenodiagnostyki

lek med. Bartłomiej Kluz

lek med. Artur Machaj rezydent

lek med. Paweł Mikrut rezydent

lek med. Ewelina Ziembicka rezydent

Kierownik Zespołu Techników

 mgr. inż. Andrzej Sarzyński

 Technicy elektroradiologii:

mgr Aldona Taras mł. asystent

dr n. med. Gustaw Wójcik mł. asystent

mgr inż. Magdalena Szypuła st. techn. rtg

Lic. elektroradiologii Róg Krystyna

Lic. elektroradiologii Nowak Joanna

Dec Anna st. techn. rtg

Dudka Danuta st. techn. rtg

Godowska Agnieszka st. techn. rtg

Karbowniczak Albina st. techn. rtg

Klimont Marzena st. techn. rtg

Kisiel Halina st. techn. rtg

Łada Barbara st. techn. rtg

Mrozińska  Ewa st. techn. rtg

Mańkowska Lidia st. techn. rtg

Pieczonka Ewa st. techn. rtg

Weryńska Halina st. techn. rtg

Wilczyńska Magdalena techn. rtg

Zięba Witold techn. rtg

Pielęgniarki:

Rękas Grażyna pielęgniarka dyplomowana

Wdowiak Grażyna pielęgniarka dyplomowana

Sekretarki medyczne:

Barszcz Elżbieta

Maciągowska Małgorzata

Sitek Bernadeta

Natalia Jendrycha

Monika Micek

 

TELEFONY KONTAKTOWE

(15) 812 30 07  –  Kierownik Zakładu

(15) 812 33 03  –  Kierownik Zespołu Techników

(15) 812 33 01  –  Rejestracja

(15) 812 33 04  –  USG I

(15) 812 33 06  –  USG II

(15) 812 33 07  –  Pracownia Mammografii

(15) 812 33 08  –  Pracownia Tomografii Komputerowej

(15) 812 33 09  –  Dyżurka techników

(15) 812 33 22  –  Dyżurka lekarzy

(15) 812 32 81  –  Pracownia Rezonansu Magnetycznego

(15) 812 32 82  –  Opisownia II /fax/

(15) 812 32 83  –  Opisownia II

(15) 812 32 84  –  Gabinet przygotowań pacjenta RM

(15) 812 32 85  –  Pracownia Radiologii Ogólnej