BEZPŁATNE BADANIA PROFILAKTYCZNE w kierunku wykrywania raka jelita grubego

Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej
w Tarnobrzegu

zaprasza na

BEZPŁATNE BADANIA PROFILAKTYCZNE
w kierunku wykrywania raka jelita grubego

Dlaczego warto wykonać badanie

Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 000 nowych przypadków. Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi raka. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny. Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.

Kwalifikacja i zapisy

W Pracowni Diagnostyki Endoskopowej Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu wykonywane są bezpłatne kolonoskopie w ramach badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Do badań kwalifikowane są osoby, które zostaną zidentyfikowane do badania przez lekarzy rodzinnych i podstawowej opieki zdrowotnej lub samodzielnie zgłoszą się do ośrodka.

 

Do badań kwalifikują się:

    • wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego,
    • osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci), u którego rozpoznano raka jelita grubego,
    • osoby w wieku 25 – 49 lat z rodzin z zespołem Lyncha ( dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością).
    • osoby w wieku 20 – 49 lat, gdy w rodzinie występuje zespół polipowatości FAP (konieczne jest zaświadczenie z poradni genetycznej).

Do badań nie kwalifikują się:

    • osoby, które miały wykonywaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.

Zapisy na badania:


Na kolonoskopię profilaktyczną można zapisać się telefonicznie lub osobiście w Sekretariacie Pracowni Diagnostyki Endoskopowej Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu ul. Szpitalna 1 39-400 Tarnobrzeg

Telefon:

(015) 812 33 13 Poniedziałek – Piątek w godz. 10:00-14:00

lub

502-184-219 Poniedziałek – Piątek w godz. 10:00-19:00

 

Skierowaniem na badania jest ankieta, która może być wypełniona samodzielnie lub przez lekarza każdej specjalności (można pobrać poniżej. W trakcie zapisu na badanie otrzymacie Państwo niezbędne informacje dotyczące przygotowania do badania oraz jego przebiegu.

Przygotowanie do badania

Dokładnie obejrzenie jelita od środka wymaga perfekcyjnego oczyszczenia go z resztek pokarmowych. Osiąga się to stosując odpowiedni lek przygotowany i zastosowany zgodnie z instrukcją. Prawidłową reakcją na preparat będą częste wypróżnienia, pod koniec treścią płynną, klarowną, o zabarwieniu żółtym. Jeśli stosuje się przygotowanie podzielone na dwie porcje (wieczorem i rano), w drugim dniu przygotowania wypróżnienia są mniej intensywne i trwają krócej niż w pierwszym dniu. W ramach programu pacjentowi przysługuje darmowy preparat do przygotowania.

Poniżej przedstawiamy schemat przygotowania z użyciem preparatu, który otrzymacie Państwo bezpłatnie w trakcie zapisu na badanie
do pobrania: Instrukcja przygotowania do kolonoskopii

Załączniki