Dostarczenie Rezonansu Magnetycznego

We wtorek 21 marca 2017 r. do Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu został dostarczony nowo zakupiony rezonans magnetyczny.

Przez kilka godzin specjalistyczna firma przenosiła dostarczone urządzenie do nowo powstającej pracowni Rezonansu Magnetycznego. Operacja została przeprowadzona przy użyciu dźwigu i specjalnych podnośników. Sprzęt przenoszono w częściach. Operacja przebiegła bez przeszkód i zgodnie z planem.

Zakupiony nowoczesny rezonans magnetyczny firmy Siemens Magnetom AERA wprowadza w naszej placówce technologiczną rewolucję. Jest to rezonans 48-kanałowy, o natężeniu pola 1,5 T (tesli), z otworem o średnicy 70 cm. Jest to jedno z najnowocześniejszych i najwyższej klasy urządzeń tego typu w Polsce. Charakteryzuje się relatywnie cichą pracą jak na urządzenie MR. Cechą szczególną rezonansu Magnetom Aera jest bardzo wydajny zestaw cewek gradientowych, dzięki którym obrazy są naprawdę wysokiej rozdzielczości, a średnica otworu gantry wynosząca 70 cm pozwala czuć duży komfort i swobodę dla pacjenta podczas skanowania. Zakres badań wykonywanych zakupionym rezonansem magnetycznym obejmuje klasyczne obrazowanie MR (MRI) i angiografię MR (angio-MR), cholangio MR oraz techniki zaawansowane takie jak obrazowanie dyfuzji (DWI), perfuzja (PWI), spektroskopia (MRS) oraz badanie całego ciała – whole body MR. W badaniu piersi (mammografii MR) oprócz obrazowania klasycznego można także wykonać obrazowanie dyfuzji i spektroskopię. Środek kontrastujący będzie można podać za pomocą dwukanałowej strzykawki automatycznej.