Szpital bez bólu

Dnia 27.07.2009 r. przyznano pierwsze certyfikaty „Szpital bez bólu”.

Pierwsze trzy szpitale:

• Szpital Kliniczny Nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, ul. 3 Maja 13/15, 41-800 Zabrze,
  • Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej, ul. Szpitalna 1 39-400 Tarnobrzeg,
  • Krakowskie Centrum Rehabilitacji, al. Modrzewiowa 22, 30-224 Kraków

otrzymały certyfikat „Szpital bez bólu”.

Certyfikaty zostały nadane prze Komisję Certyfikacyjną, która zebrała się 27 kwietnia w Medycznym Centrum Kształcenia Podyplomowego, ul. Grzegórzecka 20 w Krakowie. W skład Komisji weszli przedstawiciele Grupy Ekspertów programu „Szpital bez Bólu”: prof. Jan Dobrogowski, prof. Jerzy Wordliczek, dr Józef Bojko, doc. Hanna Misiołek i dr Jarosław Woroń.

Korzyści z uzyskania certyfikatu:

• Promocja szpitali poprzez umieszczenie informacji o certyfikacie na stronach internetowych towarzystw naukowych, zaangażowanych w realizacje projektu „Szpital bez bólu”,
  • Poprawa satysfakcji pacjentów z jakości leczenia,
  • Redukcja kosztów hospitalizacji pacjentów dzięki zmniejszeniu częstości występowania powikłań pooperacyjnych oraz wcześniejszemu wypisowi ze szpitala,
  • Umożliwienie ubiegania się o dodatkowe środki finansowe z NFZ na realizację programu,

Uzyskanie przez szpital lub oddział certyfikatu „Szpital bez bólu” jest ważną informacją dla pacjenta, że w danym szpitalu / na danym oddziale uśmierzanie bólu pooperacyjnego prowadzone jest na najwyższym poziomie, co przekłada się na podniesienie satysfakcji z całego procesu leczenia.

Właściwe uśmierzanie bólu po zabiegach wpływa na zmniejszenie częstości występowania przetrwałego bólu pooperacyjnego, który stanowi poważny problem ekonomiczny i społeczny.

Dnia 03.03.2014 r. Nasz Szpital spełnil po raz kolejny wszystkie wymagania Komisji Certyfikacyjnej i uzyskał ponownie certyfikat „Szpital bez bólu”. Certyfikat ten będzie obowiązywał przez kolejne 3 lata do 03.03.2017 roku.